آموزش الکترونیکی

آموزش الکترونیکی یک شیوه نوین آموزشی می باشد که به منظور دسترسی آسان و ارزان همه به منابع و خدمات آموزشی در هر زمان و در هر مکان با استفاده از فناوری و ارتباطات (از قبیل ابزارهای الکترونیکی) انجام می پذیرد.در عصر حاضر نیز گسترش سریع شبکه های محلی در سازمان ها و همچنین افزایش روز افزون کاربران اینترنت موجب پدیدار شدن چشم‌اندازهای نو در آموزش اثربخش و خلاقانه و تحقق آرمان «فرصت های برابر آموزشی» با بهره‌‍‎‏‌گیری از سامانه مبتنی بر آموزش الکترونیکی گردیده است.
هر چند آموزش الکترونیکی از فناوری شبکه گسترده جهانی بهره می گیرد٬ ولی به هیچ وجه به آن محدود نمی شود. در عرصه آموزش الکترونیکی٬ علاوه بر آموزش بر مبنای وب٬ آموزش غیرحضوری٬ آموزش از راه دور٬ خودآموزی و آموزش بر مبنای رایانه نیزمی توانند مطرح شوند.در واقع آموزش الکترونیکی، آموزش و یادگیری توسط ابزارهای الکترونیکی می‌باشد. به طور معمول محتوای دوره آموزشی با استفاده از انتقال صدا٬ تصویر و متن ارائه می شود که می‌تواند با بهره گیری از ارتباطات دوسویه بین فراگیران و استاد، کیفیت ارائه دوره آموزشی به بالاترین سطح خود برسد. استفاده از تجهیزات و امکانات پیشرفته تر٬ امکان ارائه اطلاعات و دانش را با کیفیت بهتر و بالاتر فراهم می سازد. مثلاً در کسب اطلاعات ازطریق وب٬ هرچه پهنای باند ارسال داده ها بیشتر شود٬ اطلاعات بیشتری دریافت می شود.

یادگیری الکترونیکی

اینترنت در عرصه های آموزشی نیز چالش های جدیدی را ایجاد کرده است. استفاده از بستر و زیرساخت مناسب اینترنت برای آموزش ، در سالیان اخیر بشدت مورد استقبال قرار گرفته است. آموزش الکترونیکی، آموزش مبتنی بر کامپیوتر (CBT) ، آموزش مبتنی بر اینترنت (IBT) و آموزش مبتنی بر وب (WBT) نمونه اسامی انتخاب شده برای روش های جدید آموزشی می باشند. آموزش (یاد دادن و یاد گیری)در سالیان آینده با انقلابی بزرگ روبرو خواهد شد. امکانات سخت افزاری و نرم افراری موجود، بشریت را بسمت یک انقلاب بزرگ آموزشی سوق می دهد. آموزش های Online از سال ۱۹۹۰ مطرح و همزمان با رشد تجهیزات و امکانات مربوطه در دهه گذشته ، گام های مؤثری را در این زمینه برداشته شده و اینک در نفطه عطفی قرار گرفته است. آشنایی با سیستم های آموزشی جدید برای همه دست اندرکاران امر آموزش ، از اهم وظایف است. اگر دانایی را عین توانائی بدانیم ، جوامعی از بشریت به توانایی و خود باوری خواهند رسید که زیر ساخت مناسبی را برای سیستم های آموزشی خود انتخاب و بر همین اساس حرکات هدفمند و سیستماتیک آموزشی را با تأکید بر عناصر متفاوت موجود در یک سیستم آموزشی، آغاز نمایند. آموزش های الکترونیکی فرصت مناسبی را برای تمام دست اندرکاران سیستم های آموزشی بوجود آورده است تا هر چه سریعتر بتوانند آموزش های فراگیر و مبتنی بر آخرین فناوری های موجود را در سازمانها و مؤسسات خود آغاز نمایند.

آموزش مجازی چیست ؟

آموزش مجازی امکان فراگیری مستقل از زمان و مکان را برای دانش پژوهان فراهم می آورد. جایگاه کامپیوتر در آموزش های مجازی بسیار حائز اهمیت است. با پیکربندی مناسب کامپیوتر (سخت افزار، نرم افزار و شبکه) امکان استفاده از آموزش های مجازی برای علاقه مندان فراهم می گردد. عملکرد کامپیوتر در آموزش های مجازی نظیر عملکرد موبایل در ارتباطات است. با استفاده و پیکربندی مناسب موبایل امکان برقراری ارتباط مستقل از زمان و مکان خاص برای افراد بوجود می آید. آموزش مجازی می تواند مبتنی بر CD-ROM ، شبکه ، اینترانت و یا اینترنت باشد. آموزش مجازی برای ارائه محتوی از عناصر اطلاعاتی با فرمت های متفاوت نظیر: متن ، ویدئو ، صدا، انیمیشن ، گرافیک و محیط های مجازی و یا شبیه سازی شده استفاده می نماید. تجارب بدست آمده از آموزش های مجازی بمراتب گسترده تر از تجارب آموزشی بدست آمده در یک کلاس درس سنتی است. آهنگ فراگیری در سیستم های آموزشی مجازی از یک روند مشخص و سیستماتیک تبعیت کرده و مخاطبان خود را با هر نوع سلیقه و گرایش بسرعت جذب می نماید. آموزش های مجازی رمز موفقیت خود را در شیوه ارائه، نوع محتویات و توزیع (عرضه) مناسب می دانند. در آموزش های الکترونیکی از اغلب مسائل موجود در آموزش های سنتی نظیر: سخنرانی های یکطرفه ، تعامل و ارتباط ضعیف با فراگیران، اجتناب می گردد. با استفاده از نرم افزارهای مربوط به سیستم های آموزش مجازی می توان بسرعت محیط های آموزشی مؤثر و کارآ را با بهره گیری از عناصر متفاوت آموزشی ایجاد کرد.
ادامه مطلب

ورود به سیستم آموزش

جهت ورود به سامانه و استفاده از امکانات آن از فرم زیر استفاده نمایید. 

محصولات مرکز آموزش مجازی انستیتوایزایران

شما در زیر می توانید لیست برخی از محصولات این مرکز را مشاهده نمایید برای مشاهده اطلاعات بیشتر روی گزینه مربوط کلیک نمایید.

نرم افزار کلاس مجازی

آیا می خواهید کلاس مجازی و کنفرانس های آنلاین برگزار نمایید .

اطلاعات بیشتر

سیستم مدیریت آموزش

آیا می خواهید آموزش مجازی را برای خود و سازمانتان راه اندازی کنید؟ ! .

اطلاعات بیشتر

مدیریت اطلاعات آموزشی

آیا می خواهید اطلاعات آموزشی خود را مدیریت نمایید؟ ! .

اطلاعات بیشتر

نرم افزار آزمون الکترونیکی

آیا می خواهید آزمون های جامع برای سازمان خود برگزار نمایید؟ ! .

اطلاعات بیشتر

محتوای الکترونیکی

آیا می خواهید دانش تخصصی خود را با تکنولوژی روز همگام سازید؟ ! .

اطلاعات بیشتر

مالتی مدیا

آیا می خواهید بسته های الکترونیکی چند رسانه ای تولید نمایید؟ ! .

اطلاعات بیشتر

آموزش انفورماتیک

آیا می خواهید دوره های آموزشی IT را با هزینه کم و اخذ مدرک معتبر بگذرانید؟ ! .

اطلاعات بیشتر

آموزش زبان

آیا می خواهید در هر لحظه و در هر مکان سطح معلومات زبان خود را توسعه دهید ؟ ! .

اطلاعات بیشتر

آموزش مدیریت

آیا می خواهید مدیر موفقی باشید و یا برنامه ریزی پویا پس تغییر را رقم زنید؟ ! .

اطلاعات بیشتر

نمونه محتوا و کلاس های مجازی

برای مشاهده فیلم های نمونه محتوا و کلاس های مجازی بر روی تصویر مورد نظر کلیک نمایید.

خدمات وِیژه

برای مشاهده جزئیات بیشتر طرح های انستیتوایزایران روی آیکون طرح مورد نظر کلیک نمایید.